SAĞLIK

Saçları dökülenler dikkat: İşte döküntüyü artıran faktörler

Saç dökülmesi her yaştan kadın ve erkeğin en sık yaşadığı ve yaşam kalitelerini olumsuz etkileyen sorunlardan biridir. Saç dökülmesi, yüksek stres seviyeleri yaşadığımız zamanlarda, ilaçlarımız değiştiğinde veya kaçınılmaz olarak yaşlandıkça daha da belirgin hale gelir. Ancak mevsim geçişlerinde birçok kişi saçlarının dokusunda, görünümünde ve kalitesinde değişiklikler fark etmeye başlar ve fırçalarına kaç tel takıldığını görünce paniğe kapılabilir. Bu şu soruyu akla getiriyor: Hava, saçınızı kaybetmenize neden olabilir mi?

Saç dökülmesini artıran faktörler nelerdir?

Saç büyümesi, üç aşamadan geçen çok karmaşık bir süreçtir: aktif olarak büyürken anajen, büyümesi durduğunda katajen ve dökülmeye başladığında telojen. Genetiğimiz ve hormonlarımız saçlarımızın yoğunluğunu ve kalınlığını belirler. Bu nedenle, sağlıklı tatlı saçların ön koşulu iyi bir genetiktir. Ancak başta guatr ve polikistik over sendromu (PKOS) olmak üzere çeşitli hormonal bozukluklar saç dökülmesini artırabilir. Hormonal değişikliklere bağlı olarak atfedilen bir diğer önemli saç dökülmesi türü, kadınlarda doğumdan sonra görülen reaktif saç dökülmesidir.

İlaç gibi fiziksel faktörler veya perma ve ağartma gibi kimyasal tedaviler ve şekillendirme aletlerinden gelen yüksek ısı da saç dökülmesini artırabilir. Diyetiniz saç büyümesi için gerekli olan protein, vitamin, mineral, amino asit ve esansiyel yağ asitlerinden yoksunsa, saçlarınız donuk görünebilir veya hiç uzamıyormuş gibi hissedilebilir. Kısıtlayıcı diyetlerin ardından, ameliyat olmak, enfeksiyon geçirmek ve günlük strese katlanmak veya son zamanlarda pandemik stres saç dökülmesine katkıda bulunabilir.

Beslenme ve saç arasındaki bağlantı

Beslenme ve saç dökülmesi arasındaki ilişki sadece mevsim geçişlerinde değil yıl boyunca devam eder. Saçımız, tükettiğimiz gıdalardan besinleri emer ve kendi kendini oluştururken, topikal ürünler ve çevresel faktörler sağlığını desteklemeye yardımcı olabilir. Saç, kemik iliğinden sonra vücudumuzda en hızlı büyüyen dokudur ve bu hızlı büyümeye uyum sağlamak için protein, vitamin ve minerallere ihtiyaç duyar. Bu tür besinlerin yokluğunda saç dökülmesi meydana gelir ve mevcut saç dökülmesi daha şiddetli hale gelebilir.

Saçımızın ihtiyacı olan en önemli besinler demir, çinko, A vitamini, B vitaminleri (B2, B5, B6, B9, B12 ve özellikle biotin, B7), C ve E vitaminleri ve omega 3s ve 6s gibi esansiyel yağ asitleridir. Herhangi bir eksikliğiniz varsa, doktorunuz size geçici olarak saç dökülmesini azaltabilecek takviyeler yazabilir.

Mevsimsel saç dökülmesi: bir efsane mi?

Mevsimsel saç dökülmesi hala tartışılan bir konu olsa da, genel fikir birliği, hava değişikliklerinin saç dökülmesini artırabileceği ve kadınlarda daha yaygın olduğu yönündedir. Sebebinin hormonal değişiklikler ya da stresten kaynaklandığı düşünülmektedir. Aynı zamanda birçok doktor bunu, yazın aylarca kullanılan deniz tuzu, havuz kloru ve güneş ışınları gibi çevresel faktörlerin saç tellerinin yıpranmasını hızlandırmasına bağlıyor.

Tersine, çalışmalar yaz aylarında saç derisini güneş ışığından korumak için saç büyümesinin arttığını göstermiştir. Daha sıcak hava aynı zamanda saçın oluşturduğu protein olan keratin üretmek için gerekli besin maddelerinin tedarikini de artırır, bu nedenle üretimini arttırır, bu da daha hızlı büyüyen, daha uzun kilitlerle sonuçlanır. Bu nedenle, yazdan sonra, aylarca artan büyümenin ardından, birçok insan, özellikle Eylül ve Kasım ayları arasında, aşırı saç dökülmesinden şikayet eder.

Bilim adamları, mevsimsel saç dökülmesinin kadınlarda daha yaygın olmasının iki ana nedeni olduğunu söylüyor: farkındalık ve hormonal ve psikolojik değişiklikler. Kadınlar saçlarının durumunun daha fazla farkında olma ve her gün saçlarına daha fazla zaman ayırma eğilimindedir. Kadınlar ayrıca her ay psikolojik durumlarını etkileyen daha fazla hormonal değişiklik yaşarlar, bu nedenle dermatologlar bu etkinin saç dökülmesini de artırdığını varsayarlar.

Saç dökülmesi nasıl tedavi edilir

Dermatoloğunuzun önce büyük olasılıkla fizyolojik olan saç dökülmesinin nedenini belirlemesi gerekir. Bununla birlikte, altta yatan bir hastalığın belirtisi veya sadece genetik yapınız da olabilir. Reaktif saç dökülmesi, cilt veya saç hastalıkları, alopesi (saçın kafa derisinde ve vücutta parçalar halinde dökülmesine neden olan bir durum) gibi otoimmün bozukluklar, enfeksiyonlar, hormonal dalgalanmalar ve androjenlerin baskınlığı, doğuştan hastalıklar ve tümörler sorumlu tutulabilir. . Örneğin, genetik suçlanacaksa, erkek tipi saç dökülmesinin başınızın üstünden veya ön kısımlarından dökülmeye başladığını fark ediyor olabilirsiniz.

Nedeni belirlendikten sonra tedavi buna göre planlanmalıdır. Minoxidil ve Finasteride, androjenik alopesi için Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) onaylı tıbbi tedavilerdir. Ancak çeşitli yan etkilere neden olabilirler. Trombositten Zengin Plazma (PRP), mezoterapi, hücresel tedaviler, ileri vakalarda kök hücre ve saç ekimi de tedavi seçenekleri arasındadır. Beslenme eksiklikleriniz varsa, tedavi birkaç ay içinde etkisini gösteren takviyelerden oluşacaktır. PKOS veya guatr gibi hormonal bozukluklardan kaynaklanıyorsa, temel nedeni düzeltmek için muhtemelen bir endokrinologa yönlendirileceksiniz ve sonuçları görmek daha uzun sürebilir.

Saç dökülmesine karşı hangi saç bakım ürünlerini kullanmalıyım?

Dermatoloji uzmanı Dr. Hilal Gökalp, hafif yüzey aktif maddeler içeren sülfatsız şampuanlar kullanmak ve sodyum lauril sülfat ve sodyum lauret sülfat içermeyen ürünleri seçmek iyi bir başlangıç noktası olabilir, diyor. Kafein gibi bileşenlerle kafa derisindeki kan akışını artıran ve kuruluk ve matlıkla mücadele etmek için çeşitli vitaminler içeren serumlar veya solüsyonlar da geçici düzeltmeler sunabilir ve tedaviye destek olabilir. Özellikle yüzerek geçen bir yazın ardından Gökalp, hastalarına saçın ortasından uçlarına kadar nemlendirici saç maskeleri ve saç kremleri kullanmalarını tavsiye ediyor.

Bu arada saç dökülmesini önleyici şampuanlar saç dökülmesini gerçekten önlüyor mu?

Bu ürünler fizyolojik saç dökülmelerinde dökülme sürecini kısaltmaya yardımcı olabilir. Ancak eşlik eden bir hastalık veya eksiklik varsa bunun pek bir faydası olmayacağını söylüyor Gökalp. Aynısı takviyeler için de geçerli. Saçları güçlendirebilir ve dökülmeyi azaltabilirler ancak tüm sağlık sorunlarında olduğu gibi önce altta yatan sorunların ele alınması gerekir.

Başa dön tuşu