ÜNİVERSİTE

ÇENE YÜZ BOZUKLUKLARININ CERRAHİ TEDAVİSİ EĞİTİMİ

Kurs kapsamında Çene Yüz Bozukluklarının Cerrahi Tedavisi eğitiminde kadavra kullanıldı. Prof. Dr. Mehmet Kürkçü ve Doç. Dr. Emre Benlidayı kursun direktörlüğünü yaparken Prof. Dr. Alexander Gaggl, Doç. Dr. Christian Brandtner, Prof. Dr. Altan Varol, Doç. Dr. Emre Benlidayı, Doç. Dr. Ufuk Tatlı ve Yrd. Doç. Dr. Can Tükel konuşmacı ve eğitmen olarak yer aldılar.

 

Türkiye ve yurt dışından birçok bilim insanının katıldığı kursun açılışı Sheraton Grand Adana Oteli’nde gerçekleştirildi. Açılışa Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şeref Erdoğan, Adana Diş Hekimleri Odası Başkanı Diş Hekimi Fatih Güler, ÇÜ Abdi Sütcü Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Neslihan Boyan, ÇÜ Diş Hekimliği Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Oğuz Yoldaş, akademisyenler ve kursiyerler katıldı.

 

PROF. DR. KÜRKÇÜ: “AMACIMIZ BİLGİLERİ GÜNCELLEMEK VE PRATİĞE AKTARMAK.”

Saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla açılış konuşmasını ÇÜ Diş Hekimliği Fakültesi Ağız Diş Çene Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı ve Kurs Direktörü Prof. Dr. Mehmet Kürkçü yaptı. Konuşmasında, çene yüz bozuklarının cerrahi tedavisinin (ortognatik cerrahi) önemine değinerek bilgileri güncellemek ve pratiğe aktarmak üzere bu kurs programını düzenlediklerini söyledi. Alanlarında bilgi ve deneyim paylaşımını desteklediklerini ifade eden Prof. Dr. Kürkçü, bu yolla mesleğin gelişimine katkı sunmak istediklerini ifade eti. Prof. Dr. Kürkçü “Ortognatik cerrahide güncel konuların yanı sıra, farklı uygulamalar Salzburg/Avusturya Paracelsus Medical Üniversitesi’nden iki tanınmış bilim insanı ve ülkemizin değerli bilim insanları tarafından aktarılacak. Katılımcıların ortognatik cerrahi uygulamalarındaki gelişimlerine önemli katkı sağlayacağını düşündüğümüz kadavra kursunu da planladık. Programı oluştururken tekrarlardan kaçınarak hepimizin ihtiyaç duyduğu konuları bir araya getirmeye çalıştık. Amacımız katılımcılarla, konuşmacı ve kurs eğitmenleri arasında karşılıklı iletişim ortamı oluşturarak, katılımcıların eğitim ve kurslar sonrasında kendilerini daha yetkin ve güven içinde hmelerini sağlamaktır.” dedi.

 

ÇÜ DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİ 25 YAŞINDA

ÇÜ Diş Hekimliği Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Oğuz Yoldaş ise fakültelerinin 25. Yılını kutladıkları bu yılda böylesi önemli bir bilimsel çalışmayı düzenlemekten mutluluk duyduklarını söyledi. Prof. Dr. Yoldaş, diş hekimliği fakültelerinin topluma hizmet ettiğini ifade ederek aynı zamanda bilimsel çalışmalarına hız kesmeden devam eden bilim insanlarına teşekkür etti.

 

DT. GÜLER: “SİMÜLASYON ÜZERİNDEN EĞİTİMLERİN YAPILACAĞI GÜNLER ÇOK UZAK DEĞİL.”

Adana Diş Hekimleri Odası Başkanı Diş Hekimi Fatih Güler ise meslektaşlarına Adana’yı anlatarak verimli bir toplantı geçmesini temenni ettiğini söyledi. Simülasyon üzerinden eğitimlerin yapılacağı günlerin çok uzak olmadığına değinen Dt. Güler bilgi alışverişlerinin teknoloji ile daha iyi noktalara geleceğini ifade etti.

 

PROF. DR. ERDOĞAN: “ÜNİVERSİTELERİN GÖREVİ TOPLUMSAL HİZMETE KATKI SAĞLAMAK.”

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şeref Erdoğan ise 45 yıllık bir üniversite olduklarını ve 25 yıllık diş hekimliği fakültesiyle önemli işlere imza attıklarını söyledi. Üniversitelerin amacının toplumsal hizmete katkı sağlamak olduğunu belirterek diş hekimliği fakültesinin bunu yerine getirdiğini ifade etti. 

 

ÇENE YÜZ BOZUKLUKLARININ CERRAHİ TEDAVİSİ EĞİTİMİ KADAVRALAR ÜZERİNDE VERİLDİ.

Çene yüz bozukluklarının cerrahi tedavisinin kadavralar üzerindeki eğitimini Türkiye’de ilk kez 2016 yılında gerçekleştiren ÇÜ Diş Hekimliği Fakültesi Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalı, bu eğitimin ikincisini düzenleyerek önemli bir başarıya imza atmış oldu. Kursun birinci gününde çene yüz bozuklukları alanında önemli konular konuşmacılar tarafından kapsamlı bir şekilde aktarıldı ve tartışıldı. İkinci gün ise kursiyerler kadavra üzerinde cerrahi teknikleri uygulama fırsatı buldular. Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Anatomi Laboratuvarı’nda düzenlenen bu eğitimde Türk ve yabancı eğitmen akademisyenler Prof. Dr. Alexander Gaggl, Doç. Dr. Christian Brandtner, Prof. Dr. Mehmet Kürkçü, Prof. Dr. Altan Varol, Doç. Dr. Emre Benlidayı, Doç. Dr. Ufuk Tatlı ve Yrd. Doç. Dr. Can Tükel iki bölüm halinde kadavra üzerinde eğitim verdi.

Başa dön tuşu